Przedstawiciele czterech ugrupowań opozycyjnych i dwóch organizacji pozarządowych zebrali się we wtorek 27 marca w siedzibie Towarzystwa Kredytowego w Łodzi, mieszczącego się przy ul. Pomorskiej, by wspólnie podpisać "Łódzką Deklarację Samorządową".
Wśród sygnatariuszy deklaracji, która wskazuje obszary możliwej współpracy, znalazły się zarówno ugrupowania polityczne, takie jak Sojusz Lewicy Demokratycznej, Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, czy Polskie Stronnictwo Ludowe, jak i organizacje pozarządowe - Komitet Obrony Demokracji i Obywatele RP.
Prace nad dokumentem, określającym wspólne idee i wartości, trwały trzy miesiące, a inicjatorem i pomysłodawcą deklaracji był Komitet Obrony Demokracji w Łodzi.
Przedstawiciele organizacji uczestniczących w podpisaniu "Łódzkiej Deklaracji Samorządowej" podkreślali konieczność obrony wartości europejskich i demokratycznych oraz wzywali do obrony samorządów przed zakusami Prawa i Sprawiedliwości.
"Takie porozumienie i zjednoczenie jest bardzo potrzebne. Daje szansę na to, że obronimy samorządy, które będą wolne i demokratyczne, na które nikt nie będzie próbował zrobić zamachu. A kto próbuje ten zamach zrobić, jest oczywiste. Wszyscy musimy bronić się przed antydemokratycznymi zakusami PiS-u" - powiedział Tomasz Trela, przewodniczący SLD w województwie łódzkim.
Pełną treść deklaracji prezentujemy poniżej:
Mija blisko 30 lat od czasu, kiedy Polska po bezkrwawej rewolucji powróciła do rodziny nowoczesnych europejskich demokracji. Polacy odzyskali realny wpływ na kształtowanie i recenzowanie działań władz, możliwość samostanowienia o swojej przyszłości. Znów staliśmy się prawdziwymi gospodarzami swojego kraju, swoich wsi, miasteczek i miast.
Dziś stajemy przed dramatycznym wyzwaniem, aby ten wspólny sukces ochronić. Aby nie dopuścić do dalszego niszczenia prawa, autorytetu Polski na arenie międzynarodowej, destrukcji osiągnięć samorządów i społeczeństwa obywatelskiego.
Podpisane pod niniejszą Deklaracją organizacje reprezentują szerokie spektrum poglądów politycznych, ekonomicznych i społecznych. Choć często różnią nas programy, to zawsze łączą fundamentalne wartości i głęboka troska o przyszłość naszej Ojczyzny.
Głęboko wierzymy w Polskę opartą o europejskie rozumienie i tradycje państwa prawa, demokrację ugruntowaną w realnym trójpodziale władz. Polskę, w której wolność i godność obywatela są wartościami nadrzędnymi, a każda władza, zgodnie z duchem i literą Konstytucji, służy wszystkim jej mieszkańcom. Wierzymy, że podstawą harmonijnego życia społecznego jest rzeczowa, szczera i otwarta debata, a nie język dzielenia i pogardy, populizmu i demagogii. Pragniemy państwa i społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego, szanującego wolę mniejszości, wolnego od dyskryminacji i uprzedzeń. Państwa, będącego odpowiedzialnym członkiem Unii Europejskiej, wypełniającego swoje zobowiązania i podzielającego wartości leżące u podstaw wspólnoty.
Deklarujemy, że będziemy współpracować w obronie tych wartości – dla Łodzi, regionu, dla Polski. Będziemy bronić prawa i instytucji państwa przed ich instrumentalnym wykorzystywaniem. Będziemy bronić praw samorządów do określonej w Konstytucji niezależności od władzy centralnej i prawa mieszkańców do swobodnego wyboru swych przedstawicieli.
My, Sygnatariusze Deklaracji Łódzkiej, jesteśmy gwarantami kontynuacji zmian, jakie zachodzą w naszym mieście i regionie. Świadomi zagrożeń, przed jakimi stoi nasza Ojczyzna zapewnimy budowę wspólnoty lokalnej dla dobra wszystkich jej obywateli. Będziemy łączyć, szanując różnorodność społeczności miasta, będziemy zmieniać Łódź i całe województwo na miarę oczekiwań i marzeń nas wszystkich. Mieszkańców.
Samorządy będą demokratyczne!